serce-ruchomy-obrazek-0407

      Wspieraj nas

Budki dla jerzyków

 

Podwójne skrzynki lęgowe dla jerzyków wykonane z litej deski świerkowej o gr. 18 mm. Tylna ścianka skrzynek jest uchylna, umocowana od góry na zawiasach i blokowana od boku bolcem. Ponieważ skrzynki nie są narażone na bezpośrednie oddziaływanie czynników zewnętrznych, dlatego zostały pomalowane wyłącznie od zewnątrz emulsją elewacyjną. Skrzynki zostały przytwierdzone do sufitu tuż za okapem za pomocą dwóch kołków rozporowych 8 x 10 mm. Na balkonie zostały podwieszone 3 szt. takich skrzynek co daje miejsce dla sześciu par.  Skrzynki wiszą od strony południowej, na taką opcję można sobie pozwolić tylko wówczas jeśli są osłonięte przed słońcem, w innym przypadku taka lokalizacja jest niezalecana. Jerzyki mają do budek swobodny dolot.

 

Otwory wlotowe do budek pierwotnie miały wysokość 3,5 cm co dla szpaków nie stanowiło przeszkody, ostatecznie zostały zmniejszone do 3 cm, jest to minimalny skrajny wymiar dla jerzyków i nie do sforsowania dla szpaków.

 

Każda skrzynka  wewnątrz  została przedzielona deską 18 mm na dwie budki. W każdej budce jest wydzielone miejsce na gniazdo (dalej od otworu)  Znajduje się tam platforma lęgowa z drewna bukowego o grubości 25 mm z wydrążonym gniazdem o średnicy 10 cm i głębokości 2 cm. Takie rozwiązanie pomaga ptakom zaoszczędzić czas przy budowie gniazda, zapobiega przemieszczaniu się jaj po całej budce oraz ułatwia czyszczenie budki  po lęgach. Na ściankach są przymocowane listewki, jerzyki czasami zawisają na nich, aby potrenować skrzydła.

 

Jerzyki Webcam © 2013 - 2018 by Mirosław Krynda  Jastrzębie Zdrój  Poland