Budki dla jerzyków - Okrzei

 

Pojedyncze budki lęgowe dla jerzyków wykonane metodą DIY z deski świerkowej o gr. 18 mm. Lewe boczne ścianki są uchylne zamocowane na zawiasach płaskich i blokowane haczykiem. Natomiast otwory wlotowe zostały usytuowane na prawym boku budki. Ze względu na usytuowanie budynku względem drzew, otwór wlotowy w każdej budce jest na ściance bocznej. Ścianki z otworem wlotowym zostały wykonane pod skosem żeby jerzykom łatwiej było do niej dotrzeć.

 

Dom na którym zamontowane są budki nie posiada wypuszczonego dachu,

są więc częściowo narażone na bezpośrednie słońce (głównie do południa) dlatego od zewnętrznej strony zostały pomalowane impregnatem w bardzo jasnym kolorze. a daszki pokryte trwałą białą farbą poliuretanową. Na szczycie ściany domu zostały podwieszone 2 budki w 2021r a w 2023 kolejne 2, w sumie 4 budki. Budki lęgowe wiszą od strony północno-wschodniej aby ograniczyć ilość bezpośredniego nasłonecznienia w ciągu dnia. Jerzyki mają do budek lęgowych swobodny dolot.

 

W każdej budce lęgowej jest wydzielone miejsce na gniazdo (dalej od otworu)  Znajduje się tam platforma lęgowa z zakupionej w tartaku deski świerkowej o grubości 25 mm z wydrążonym gniazdem na wzór wymiarów naturalnego gniazda jerzyków o średnicy 10 cm i głębokości 2 cm. Do wydrążenia gniazda użyłem tarczy do rzeźbienia w drewnie na szlifierkę kątową. Platforma lęgowa pomaga ptakom zaoszczędzić czas przy budowie gniazda, zapobiega przemieszczaniu się jaj po całej budce lęgowej oraz ułatwia czyszczenie budki po lęgach.

 

Jerzyki Webcam © 2013 - 2024 by Mirosław Krynda  Jastrzębie Zdrój  Poland

Wieszając budki dla jerzyków warto pomyśleć aby był do nich dostęp w celu ich czyszczenia po sezonie. Ponieważ jerzyki nie nadążają pod koniec sezonu lęgowego z oczyszczaniem budki z odchodów młodych, szczególnie jeśli młodych jest więcej niż jedno i mimo że jerzyki nie brudzą  poza budką czy w jej obrębie to już jej wnętrze po sezonie trzeba oczyścić z odchodów i ewentualnych pasożytów, natomiast skromne gniazdo lęgowe, które ma formę małej czarki pozostawiamy. Jerzyki w kolejnych sezonach korzystają z gniazda i nieznacznie je rozbudowują. Platformy lęgowe dzięki możliwości ich wyjęcia ułatwiają oczyszczanie budki.


Budki dla jerzyków warto wieszać na początku maja a także podczas całego ich pobytu w naszym kraju. Jerzyki mogą zająć budkę w późniejszym terminie bez lęgów, lecz w kolejnym sezonie pojawią się w budce tuż po przylocie. Jerzyki trudniej namówić do zajęcia nowych budek i trzeba uzbroić się w cierpliwość. Warto stosować nawoływanie jerzyków ich głosami z głośnika umieszczonego tuż przy budce lub nawet w jej wnętrzu, wówczas szansa na zajęcie nowego miejsca lęgowego znacząco wzrasta. Po powieszeniu budkę mogą wcześniej zająć np. wróble, ale dzięki temu jerzyki zorientują się że miejsce jest godne zainteresowania. Gdy budki lęgowe zostaną zajęte przez jerzyki to otwory wlotowe budek po odlocie jerzyków można zakrywać aż do okresu przed ich ponownym przylotem czyli w ostatnim tygodniu kwietnia. Zamykanie otworów wlotowych ma zapobiec ewentualnym walkom o budkę z ptakami innych gatunków.

Budki dla jerzyków - Szkolna

 

Podwójne budki lęgowe dla jerzyków wykonane metodą DIY z deski świerkowej o gr. 18 mm. Tylna ścianka jest uchylna, umocowana od góry na zawiasach i blokowana od boku bolcem. Ponieważ budki nie są narażone na bezpośrednie oddziaływanie czynników zewnętrznych, dlatego zostały pomalowane wyłącznie od zewnątrz emulsją elewacyjną i zostały przytwierdzone do sufitu tuż za okapem za pomocą dwóch kołków rozporowych 8 x 100 mm. Na balkonie zostały podwieszone 3 szt. takich skrzynek co daje miejsce dla sześciu par.  Budki lęgowe wiszą od strony południowej, na taką opcję można sobie pozwolić tylko wówczas jeśli są osłonięte przed słońcem, w innym przypadku taka lokalizacja jest niezalecana. Jerzyki mają do budek lęgowych swobodny dolot.

 

Otwory wlotowe pierwotnie miały wysokość 3,5 cm co dla szpaków nie stanowiło przeszkody i aby uniknąć walk z powracającymi do gniazd jerzykami, ostatecznie zostały zmniejszone do 3 cm. Jest to minimalny skrajny wymiar dla jerzyków i nie do sforsowania dla szpaków.

 

Każda skrzynka wewnątrz została przedzielona deską 18 mm na dwie budki lęgowe. W każdej budce lęgowej jest wydzielone miejsce na gniazdo (dalej od otworu)  Znajduje się tam wykonana na zamówienie maszyną CNC platforma lęgowa z drewna bukowego o grubości 25 mm z wydrążonym gniazdem na wzór wymiarów naturalnego gniazda jerzyków o średnicy 10 cm i głębokości 2 cm. Takie rozwiązanie pomaga ptakom zaoszczędzić czas przy budowie gniazda, zapobiega przemieszczaniu się jaj po całej budce lęgowej oraz ułatwia czyszczenie budki po lęgach. Na ściankach są przymocowane listewki, jerzyki czasami zawisają na nich, aby potrenować skrzydła.