serce-ruchomy-obrazek-0407

Wesprzyj Nas

Budki dla jerzyków

 

Podwójne budki lęgowe dla jerzyków wykonane własnoręcznie z litej deski świerkowej o gr. 18 mm. Tylna ścianka jest uchylna, umocowana od góry na zawiasach i blokowana od boku bolcem. Ponieważ budki nie są narażone na bezpośrednie oddziaływanie czynników zewnętrznych, dlatego zostały pomalowane wyłącznie od zewnątrz emulsją elewacyjną i zostały przytwierdzone do sufitu tuż za okapem za pomocą dwóch kołków rozporowych 8 x 100 mm. Na balkonie zostały podwieszone 3 szt. takich skrzynek co daje miejsce dla sześciu par.  Budki lęgowe wiszą od strony południowej, na taką opcję można sobie pozwolić tylko wówczas jeśli są osłonięte przed słońcem, w innym przypadku taka lokalizacja jest niezalecana. Jerzyki mają do budek lęgowych swobodny dolot.

 

Otwory wlotowe pierwotnie miały wysokość 3,5 cm co dla szpaków nie stanowiło przeszkody, ostatecznie zostały zmniejszone do 3 cm, jest to minimalny skrajny wymiar dla jerzyków i nie do sforsowania dla szpaków.

 

Każda skrzynka wewnątrz została przedzielona deską 18 mm na dwie budki lęgowe. W każdej budce lęgowej jest wydzielone miejsce na gniazdo (dalej od otworu)  Znajduje się tam platforma lęgowa z drewna bukowego o grubości 25 mm z wydrążonym gniazdem o średnicy 10 cm i głębokości 2 cm. Takie rozwiązanie pomaga ptakom zaoszczędzić czas przy budowie gniazda, zapobiega przemieszczaniu się jaj po całej budce lęgowej oraz ułatwia czyszczenie budki po lęgach. Na ściankach są przymocowane listewki, jerzyki czasami zawisają na nich, aby potrenować skrzydła.

 

Jerzyki Webcam © 2013 - 2019 by Mirosław Krynda  Jastrzębie Zdrój  Poland